Büyük Cami İncili Çeşme Mahallesi, Büyük Cami, Çankırı Merkez/Çankırı, Türkiye
Yayınlanan 7 Mayıs 2017 / 158

   Kanuni Sultan Süleyman tarafından Çankırı’da Mimar Sinan’ın kalfasına yaptırılan Cami restorasyona alındı. 

 

 

   Caminin inşa edildiği dönemlerde yapılan yaklaşık 500 yıllık kalem işi süslemeler FRG inşaat tarafından gerçekleştirilen restorasyonla yeniden gün yüzüne çıkartılıyor. Osmanlı Padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in bir sefer öncesinde Çankırı’ya yaptırılması talimatını verdiği cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’ın kalfası Sadık usta tarafından yapıldı. 

 

 

  Sultan Süleyman Cami Yaşatma Derneği Başkanı Hayri Demiray, caminin Ulu Cami, Sultan Süleyman Cami ve Büyük Cami olmak üzere 3 ismi bulunduğunu ifade etti. 

 

 

   Yavuz Sultan Selim tarafından caminin yapılma emrinin verildiğini dile getiren Demiray, ” Caminin bulunduğu yerde küçük bir mescit varmış. Selim tarafından büyük bir cami yapılması talimatı verilmiş fakat yıllarca kalmış. Kanuni iktidara geldikten sonra caminin yapılması için talimat vermiş. Mimar Sinan’ın kalfası Sadık usta tarafından 1528 yılında cami yapılmaya başlanmış” dedi. 

 

 

   Caminin inşaatının 30 yıl sürdüğünü belirten Demiray, şöyle konuştu:”Cami uzun uğraşlar sonucunda 1558 yılında tamamlanıyor.Tamamlanmasının ardından Kanuni Sultan Süleyman açılışını kendisinin yapacağını duyuruyor. Seferler dolayısıyla açılışa birkaç yıl gelemiyor. Birkaç bayram geçtikten sonra millet sıkıntıya düşmüş ve padişah gelmeden açılışı yapmışlar. Bunun üzerine padişah kendisini beklemedikleri için caminin yıkılması talimatını vermiş. O dönem kadılar, üst düzey insanlar padişaha yıkılmaması için ricacı olmuşlar ve yıkımı durdurulmuş.” 

 

 

   Çankırı’nın simgesi konumundaki caminin yapımından bugüne geçen yaklaşık 500 yılda yıprandığını söyleyen Demiray, Caminin restorasyona alındığını ifade ederek, caminin bugüne kadar gördüğü en büyük restorasyon çalışmasına başlandığını dile getirdi. 

Özellikler
Ne Nerede ? (Kültür- Konaklama)
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar