Galata Kulesi

Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi, Beyoğlu/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 18 Haziran 2017 / 282

Galata Kulesi, İstanbul’un simge yapılarından olan ünlü kuledir. MS 6. yüzyılda inşa edilen kule, ilk olarak fener kulesi olarak yapılmış, sonrasında farklı amaçlara hizmet etmiştir. Tarihi boyunca zindan, yangın gözetleme, rasathane gibi işlevlere sahip olmuştur.

Galata Kulesi 70 metre uzunluğunda, 9 metre iç, 14 metre dış çaplıdır. Yapının ağırlığı 10 ton olarak tahmin edilmektedir. Haçlı Seferleri sırasında büyük oranda zarar gören kule, Cenevizliler tarafından “İsa Kulesi” adı ile tekrar inşa edilmiştir. Yapısı gereği bir kale kadar sağlam olduğu düşünülmektedir. Kule, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemelerini yaptığı yer olarak da bilinmektedir.

İstanbul gezilecek yerlerin olmazsa olmazı olan kule, 1967 yılından beri turistik amaçlarla kullanılmaktadır. İstiklal Caddesi’nde yürürken kuleyi kaçırma ihtimaliniz yoktur. Galata Kulesi ve çevresi her zaman kalabalıktır. Etrafta oturup dinlenebileceğiniz ve bir şeyler yeyip içebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Ayrıca kule etrafındaki küçük dükkanlarda orijinal ürünler bulmanız mümkündür. Kuleye asansör ile çıkabilirsiniz. Üst katında küçük bir kafe ve restoran da bulunmaktadır. Kulenin dış balkon kısmında yürünecek alan oldukça dar olduğu ve kule her zaman kalabalık olduğu için balkonda tek yön işaretlerini görünce şaşırmamalısınız.

 

Özellikler
nenerede
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar