Garipçe Köyü Garipçe Köyü, Garipçe Mahallesi, Sarıyer/Istanbul, Türkiye
Yayınlanan 13 Eylül 2017 / 131
Kategori : Yerleşkeler

Garipçe, Boğaz sahil şeridinde ve Rumelikavağı ile Rumelifeneri köyü arasında kalan bir balıkçı köyü. Mitolojide lanetlenmiş Kral Phineas’ın yaşadığı bu köye antik çağda sahilinin taşlık ve kayalık olması, yüksek ve sarp kayalıklarında kartal ve    akbabaların yuva yapmaları nedeni ile Gyropolis yani ‘Akbabalar Şehri’ denilirdi. Garipçe Köyünün bir diğer adı tarihçi    Homeros’a göre Kharybdis’dir. Bir başka söylem ise köyün adının Karibce’den      gelmesidir. ‘Karib’ kelimesi Osmanlıca da ‘yakın, yakında olan, yer ve zamana yakın, soyca yakın’ anlamına geliyor.
Köye, kayalıklar arasındaki küçük bir koyda olması, yerleşim alanının yetersiz bulunması, balıkçılık dışında başka bir meslek dalının gelişme göstermemesi     nedeniyle de ‘gariban’dan esinlenerek   ‘Garipçe’ denilmiş olabilir. Köyün büyüme ve gelişme gösterememesi, balıkçılık         dışında herhangi bir sanatın olmaması    garipliği bu tezi doğrular nitelikte.             Osmanlı döneminden beri bu isim             kullanılmakta.
Garipçe’de Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserlere de rastlanıyor.     Garipçe Burnu’nda bulunan kale hala     kullanılabilir durumda. Garipçe Kalesi,          Padişah III. Mustafa (1557-1574) tarafından Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a yaptırılmıştı. Köyün en yüksek tepesinde bir gözetleme kulesi var. Ancak hangi tarihte ve kim tarafından     yapıldığı bilinmiyor. Ayrıca Büyük Liman’daki hamam, kilise ve yarı sağlam kale duvarı ve pek çok evin yıkıntısı            bulunuyor. Büyük  Liman’da Osmanlı                 döneminde tersane vardı. Tersane ile ilgili herhangi bir kalıntı yok. Ancak, deniz       kenarındaki çeşmenin kitabesinden          anlaşılıyor ki, bu çeşme tersane için Hasan Paşa tarafından 1199’da yaptırılmış.           Soğuksu Çeşmesi ve Hacının Suyu            Çeşmesi de tarihi eserler arasında. 

Özellikler
nenerede
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar