İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Cihangir Mahallesi, İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ - MMF / GSF / BESYO, Beylikdüzü Osb/Avcılar/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 29 Nisan 2017 / 151

Sevgili Gençler

                 Günümüzde Spor, çeşitli amatör ve profesyonel organizasyonlarıyla, rekreasyonel anlamda ve elit düzeyde katılımcılarıyla önemini ve konumunu giderek artırmakta ve sağlık, sosyal ve ekonomik anlamda sektörel yapısını kuvvetlendirmektedir.  Devasa bir sektör olmuştur. Bu alanın başarısı ve hedeflerine ulaşması,  genel ve mesleki eğitimi iyi almış kalifiye insan gücünün varlığına bağlıdır. Bu profesyonellerin spor yöneticiliği eğitimi almaları önemlidir.              

           Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de rekreasyonel anlamda spor hızla gelişip yaygınlaşmaktadır. Bu bağlamda katılımcıların doğru ve bilinçli spor yapmalarına yardımcı olacak rekreasyon uzmanlarına ihtiyaç vardır. Elit düzeyde yapılan yarışma sporları, takipçileri ve taraftarlar için, spor olmanın ötesinde artık çok farklı ve çeşitli anlamlar ifade etmektedir.

           Sportif çevre ve gelişimlerin bilincinde olan İstanbul Gelişim Üniversitesi 2013-2014 eğitim öğretim yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokul’u kurulmuştur. Yüksekokul’da belirtilen misyonu üstlenmek ve yürütmek üzere  Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Antrenörlük Eğitimi, Egzersiz ve Spor Bilimleri olmak üzere dört bölüm açılmıştır.

           Gücünü gençliğinden alan Yüksekokulumuz, Çağın şartlarına uygun insan gücü yetiştirmeyi hedef edinmiştir. Bu bağlamda son yıllarda Türkiye’de özellikle de İstanbul’da fitness eğitimcisi  ve kondisyonerlik alanlarında yoğun istek ve canlılık yaşanmaktadır. Yaşanan bu talebin bilincinde olan Yüksekokulumuz, öğrencilerimizin eğitim ve öğretiminde yeni alanlara da önem vermekte ve gelişimleri yakından takip etmektedir.

           Ayrıca elit düzeyde sporcu başarısı salt antrenörle gerçekleşen bir olgu değildir. Elit sporda başarı, antrenör yanında, kondisyoner, sporcu diyetisyeni, sporcu masörü, spor fizyoloğu  ve mentörün(spor psikoloğunun) takım çalışmasının bir sonucudur. Yüksekokulumuzun bölümlerinin günümüzde sporun uzmanlık gerektiren çeşitli alanlarında yeterliklerin ve uzmanlıkların elde edilmesi için lisans programları yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin kendini gerçekleştirebilmeleri ve akademik gelişimlerinin tamamlanması ve yeterliklerin kazanılması için lisansüstü eğitim programları ve sertifika programları açmaktayız öğrencilerimizi bu noktalara teşvik etmekteyiz.

Okulumuz müfredatında bulunan eğitim öğretimin yanısıra donanımımız artırmak için İstanbul’un kendine özgü çeşitli sportif imkanların kullanmanın, çeşitli ulusal ve uluslararası bilimsel ve sportif etkinliklere katılmamız gelecek yaşantınızda anlamlı kazanımlar ve tecrübeler sağlayacaktır.

Tüm öğrencilerimize başarılı ve huzurlu bir üniversite yaşamı dilerim.

 

Prof. Dr. Mehmet KUTLU

İGÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü

Özellikler
Üniversiteler

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar