İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Halkalı Merkez Mahallesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Halkalı Caddesi, İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 9 Mayıs 2017 / 197
Kategori : Üniversite
Telefon 2 : Tel
Website : Websiteye Git

Türkçe Öğretmenliği Bölümü, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde 2013 yılında kurulmuştur.

Bölümümüz, 8 yarıyıldan oluşan 4 senelik bir program olup lisans düzeyinde eğitim vermektedir. İlköğretim Türkçe Öğretmenliği çerçeve programına uygun olarak bölümümüzde;

a) Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü gibi alan dersleri,
b) Eğitim bilimlerini konu edinen öğretmenlik meslek dersleri, 
c) Üniversitenin diğer bölümlerinden alınan tamamlayıcı seçmeli kültür dersleri, 
d) Yabancı dil dersleri

gibi teorik ve uygulamalı dersler yer almaktadır.

Bölümümüz öğrencileri, fakültemiz çap ve yandal komisyonunun uygun gördüğü bölümlerde çift anadal yapabilmektedir.

Akademik kadrosunda 3 yardımcı doçent ve 1 araştırma görevlisi bulunan bölümümüzden mezun olan öğrenciler, “Türkçe Öğretmeni” unvanıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okulların 5, 6, 7, 8. sınıfları ile özel dershane ve etüt merkezlerinde çalışabileceklerdir. Bunların dışında basın-yayın kuruluşlarında, yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarında, arşiv ve müzelerde, Türkoloji merkezlerinde, Türk Cumhuriyetleri ile ilgili özel ve resmî kuruluşlarda görev alabilecekler ve ayrıca yurt içinde veya dışındaki ilgili merkez ve kuruluşlarda Türk soylulara ve yabancılara Türkçe eğitimi verebileceklerdir. Mezunlarımız, yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü programlara devam etmeyi tercih etmeleri hâlinde üniversitelerin ilgili bölümlerinde akademisyen olarak görev alabileceklerdir.

Araştırmacı-eğitimci bir kimlik profiliyle mezun olan öğretmenlerimiz, etkili iletişim kurabilen, toplumsal sorumluluk alabilen, millî değerleri özümsemiş, evrensel değerlere saygılı, vatandaşlık bilincine sahip bireyler yetiştirmek üzere ülkemize, toplumumuza ve insanımıza hizmet verecektir.

Öğrencilere Sunulan İmkanlar:

  • Yabancı dil öğrenme imkanı (Ücretsiz),
  • Yandal yapma imkanı (Normal öğrenim süresince ve ilave bir yıl burslu),
  • Çift anadal yapma imkanı (Normal öğrenim süresince ve ilave bir yıl burslu),
  • Uluslararası değişim programları ile yurt dışında eğitim imkanı (1 veya 2 yarıyıl),
  • Mezuniyet sonrası yüksek lisans programlarına devam imkanı.

Kariyer İmkanları:

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler, “Türkçe Öğretmeni” unvanıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okulların 5, 6, 7, 8. sınıfları ile özel dershane ve etüt merkezlerinde çalışabileceklerdir. Bunların dışında basın-yayın kuruluşlarında, yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarında, arşiv ve müzelerde, Türkoloji merkezlerinde, Türk Cumhuriyetleri ile ilgili özel ve resmî kuruluşlarda görev alabilecekler ve ayrıca yurt içinde veya dışındaki ilgili merkez ve kuruluşlarda Türk soylulara ve yabancılara Türkçe eğitimi verebileceklerdir. Mezunlarımız, yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü programlara devam etmeyi tercih etmeleri hâlinde üniversitelerin ilgili bölümlerinde akademisyen olarak görev alabileceklerdir.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği
Kategori : Üniversite
Telefon 2 : Tel
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar