İstanbul Şehir Üniversitesi Akademik Yazma Merkezi İstanbul Şehir Üniversitesi, Altunizade Mahallesi, Kuşbakışı Caddesi, Üsküdar/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 13 Mayıs 2017 / 119
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git

Akademik Yazma Merkezi, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde lisans üstü çalışmalarını sürdürmekte olan öğrencilerin yazma konusunda destek almak üzere geldikleri yerdir. AYM, Diller Okulu ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ortaklığında hizmet vermektedir. AYM’de öğrencilere bire bir çalışma ortamı sağlanmaktadır. Öğrenciler, yazma süreçlerinin her adımında, öğrenciler uzman bir danışman ile çalışma fırsatına sahiptir. 

AYM’nin amacı, öncelikle öğrencilere tez yazma süreçlerinde destek sağlamaktır. AYM, öğrencinin Proposal (öneri) aşamasından başlayarak yazma süreci boyunca ve bu sürecin ardından gelen savunma aşamasında ona eşlik eder ve gereken yardımı temin eder. 

Türkiye’de Top-On 

İstanbul Şehir Üniversitesi Akademik Yazma Merkezi, Türkiye’deki ilk on yazma merkezinden biri olma gururunu taşımaktadır. Merkez, Türkiye’de ve Amerika’da birçok ileri gelen üniversitenin akademik yazma merkezleri araştırıldıktan sonra kurulmuştur. Bu merkezlerden edinilen en yeni ve başarılı yöntemler İstanbul Şehir Üniversitesi Akademik Yazma Merkezi’nde uygulamaya konmuştur. 2011-2012 akademik yılındaki açılışından beri, AYM, 100’den fazla öğrenciye destek vermiştir; bünyesinde 600’den fazla oturum gerçekleştirilmiştir ve 10.000’den fazla sayfa okunmuştur. 

Araştırma 

ŞEHİR Yazma Merkezi aynı zamanda bir araştırma merkezidir. Yakın zamanda, Macaristan’ın Budapeşte Kenti’nde düzenlenmiş olan 2013 Avrupa Birliği Akademik Yazma Eğitimi (EATAW) başlıklı konferansta bir sunum gerçekleştirilmiştir. AYM tarafından yürütülen ve bu konferansın katılımcılarıyla bulguları paylaşılan araştırma sonuçlarına göre, ŞEHİR AYM’yi iki dönem süresince en az dört kere ziyaret etmiş olan öğrenciler %64 oranında başarılarını yükseltmişlerdir (bu hesaplama sayfa sayısı başına yapılmış hata sayısından yola çıkılarak yapılmıştır). Buna karşılık, AYM’den hiç destek almamış olan kontrol grubunun başarı oranında bir gelişme olmadığı, hatta %3 düşüş görüldüğü saptanmıştır. AYM’yi ziyaret eden öğrenciler arasında sabit oranlar çıkmamaktadır, ne kadar çok oturuma katılırlarsa o kadar başarılı oldukları saptanmıştır. 

Atölye Çalışmaları

Belirli aralıklarla AYM’de çeşitli atölye çalışmaları düzenlenmektedir. Konu seçimi, öğrencilerden ve Şehir öğretim elemanlarından gelen istekler doğrultusunda yapılmaktadır. Şu ana kadar tez taslağı hazırlamak ve tez savunma sunumları hazırlamak gibi konularda atölye çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 

Akademik Yazma Merkezi’nin Yeri ve Çalışma Saatleri 

AYM, Doğu Kampüsü dördüncü katta yer alır, ve haftanın beş gün açıktır. Hafta içi her gün saat 9.00-17.00 arası ve Cuma günleri 9.00-12.00 arası hizmet alınabilir. Oturumlar, 416-417 numaralı ofislerde veya 419 numaralı Yazma Laboratuvarında yapılır. Genelde her bir oturum 30- 40 dakika sürer.  Oturum düzenlemek için önceden randevu alınması gerekmektedir. Son randevu, AYM’nin kapanış saatinden bir saat önce olmak üzere verilir. Öğrencinin en az yirmi dört saat öncesinden AYM ile bağlantı kurup randevu almış olmaları gerekmektedir.  Merkez elemanlarından müsait olma durumlarına göre randevusuz da gidip yardım istemek olasıdır; ancak elemanların önceden verilmiş randevuları veya o saatlerde derste olmaları olasılığına karşı önceden bağlantıya geçilmesi daha uygun olur.

Zorunlu Süreçler

Ödev, makale ve benzeri çalışmalarına geri bildirim almak isteyen öğrencilerin, en az 24-48 saat önce çalışmalarını, AYM’ye göndermelidirler. Ancak bu şekilde, yüz yüze görüşülecek oturumdan önce, AYM çalışanlarının kendilerine gönderilenleri okuyup değerlendirme fırsatı olabilmektedir. Gönderilen çalışmalar, MS Word dosyası olarak elektronik ortamda gönderilmelidir. Çalışmaların teslim tarihine çok yakın zamanlarda gönderilmesi halinde o gün içerisinde yetişecekleri garanti verilemez. Ayrıca, gece geç saatlerde gönderilip ertesi güne yetişmesi gereken çalışmalar değerlendirilemeyebilir. Çalışmalar değerlendirildikten sonra AYM ve öğrenci arasında çalışmayla ilgili geri bildirim aldıkları bir oturum düzenlenir. Bazı durumlarda e-posta ile de geri bildirim verilebilmektedir. Ancak yüz yüze yapılan görüşmenin yerini tutmayacağı için bu yöntem çok tercih edilmemektedir.   

Akademik Yazma Merkezi, belirtilen zaman dilimlerine uyulmadan gönderilen çalışmaların değerlendireceğini garanti etmemektedir. 

 

Akademik Yazma Merkezi’ne writingcenter@sehir.edu.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. 

İstanbul Şehir Üniversitesi Akademik Yazma Merkezi
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar