İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Çalışmaları Programı İstanbul Şehir Üniversitesi, Altunizade Mahallesi, Kuşbakışı Caddesi, Üsküdar/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 13 Mayıs 2017 / 99
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git

İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Çalışmaları (Tezli/Tezsiz) Yüksek Lisans Programı

Şehir Çalışmaları Yüksek Lisans Programı araştırma ve düşünsel üretim bakımından öncelikle -üniversite bünyesinde yer alan Şehir Araştırmaları Merkezi’ndeki çalışmalara paralel olarak- şehir tarihi, şehir coğrafyası, şehir sosyolojisi, yerel yönetimler, demografi ve nüfus hareketleri, göç, sanat ve mimarlık, şehir verileri ve büyük veri analizi, coğrafi bilgi sistemleri (GIS) ve görselleştirme, İstanbul ve Türkiye Şehirleşmesi gibi alanlara yoğunlaşacaktır. Yüksek lisans tezlerinin de bu alanlardan seçilmesi teşvik edilecektir. Tezsiz programda; şehir tanımı ve algısı, şehirli topluluklar analizi ve güncel şehircilik tartışma ve çözüm önerileri İstanbul odaklı olarak ve dünya metropolleri ile mukayeseli bir şekilde inceleme fırsatı olacaktır. Tezli programda ise, bahsi geçen özgünlüklerin ötesinde üniversitedeki Şehir Araştırmaları Merkezi ve diğer ilgili bölümlerde devam eden projeler ve araştırmalara katılma ve uzman kadrolarla birlikte çalışma imkanı olacaktır.

Programın odaklandığı başlıca temalar:

a) Şehirler ve Şehir Bölgeleri: İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Gaziantep, Adana, Eskişehir gibi metropoller; Doğu Marmara Bölgesi Kent Bölgesi, Anadolu Kaplanları (Kayseri, Kahramanmaraş, Mersin, Denizli, Çorum vd.); ağırlıklı biçimde tarımda geçinen Tarımsal Türkiye kent ve kırları.

b) Şehirleşme Süreçleri ve Sorunları: Demografik değişimler, İşgücü Yapısı Analizleri, İstihdam Ağları, Firma Ağları/Yapıları, işgücünün iller-arası mekânsal dağılımı, altkentleşme vs.

c) Sosyal Yapı, Sosyal Ağ Analizleri ve Tabakalaşma: Kentsel dışlanma, kentsel eşitsizlikler, şehir antropolojisi/etnografisi, kentsel tabakalaşma, metropol yönetimi, etniler-arası ilişkiler, göç sosyolojisi, doğal afetlerin yönetimi ve sorunları, sosyal politika uygulamaları, kentsel sosyal hareketler, karşılaştırmalı refah ekonomileri, kentsel örgütler, kentsel organizasyon ağları ve yapıları vd.

d) Şehir Tarihi: İstanbul tarihi, Türkiye kentleri tarihi, Osmanlı şehirleri tarihi, Akdeniz tarihi, Akdeniz şehirleri tarihi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Şehir Çalışmaları Programı
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar