İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Programı İstanbul Şehir Üniversitesi, Altunizade Mahallesi, Kuşbakışı Caddesi, Üsküdar/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 13 Mayıs 2017 / 120
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git

Program Adı: Sinema ve Televizyon
Program Türü: Tezli ve Tezsiz
Program Dili: Türkçe 
Program Süresi: Tezli: 4 Dönem – Tezsiz: 2 Dönem

YETERLİLİKLER

GNO: Tezli: 2,5/4,0 veya 65/100​ – Tezsiz: 2,0/4,0 veya 53,33/100
ALES: Tezli: 55 Sözel ​ – Tezsiz: İstenmiyor
Dil: Tezli: YDS, E-YDS, KPDS, ÜDS: 50 veya TOEFL-IBT: 60 veya DBS​ – Tezsiz: İstenmiyor

ÖNEMLİ TARİHLER

 

Başvuru: 10 Nisan 2017 – 5 Mayıs 2017 
Yazılı Sınav: 26 Mayıs – 9 Haziran 2017
Mülakat: 26 Mayıs – 9 Haziran 2017

BURSLAR VE ÜCRETLER HAKKINDA DETAYLI BİLGİ​
ONLINE BAŞVURU

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon yüksek lisans programı, çeşitli uzmanlık alanlarına ve farklı araştırma tecrübelerine sahip öğretim üyesi kadrosu ile öğrencilerine sinema ve televizyon alanında dersler sunar.  

Günümüz sinema ve televizyon çalışmaları disiplinler arası bir alandır. Hareketli görüntülerin, seslerin tarihini, kültürünüve felsefesini incelemek üzere sosyal bilimler ve insan bilimlerinin çeşitli teorik yaklaşımları kullanılır, metodolojileri izlenir. Bu doğrultuda yapılandırılan İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon yüksek lisans programı disiplinler arası bir yaklaşımı gözetir. Programa katılan öğrenciler, hem program içi, hem de program dışında sunulan seçmeli dersler arasından kendi ilgi alanları ve ihtiyaçları doğrultusunda bir ders programı oluşturmaya yönlendirilir.

Yüksek lisans programı temel olarak sinema tarihi ve felsefesine yoğunlaşmakla birlikte, programın kadrosunun, belgesel sinemadan, medya antropolojisine, sinema ve sesten, yıldız çalışmalarına kadar oldukça geniş bir yelpazedeki akademik ve bilimsel birikimini müfredata ve akademik faaliyetlere yansıtır.

Yüksek lisans programı, müfredatın yanı sıra, düzenli olarak yürütülen ders dışı konuşma, gösterim, panel, konferans gibi faaliyetlerle de zenginleştirilir. Bu doğrultuda öğrencilere, zengin ve canlı bir araştırma ve tartışma ortamı sağlamak için alandan akademik ve teknik uzmanlığa sahip profesyonellerin katıldığı seminerler, söyleşiler ve film gösterimleri düzenlenir.

Programın yapısı:

Programa katılan öğrenciler, ilk yıl üç zorunlu (Sinema Çalışmalarında Yeni Tartışmalar I-II, Sosyal Bilimlerde Araştırma) ve en az dört seçmeli ders alırlar. Bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler ikinci yılda seçtikleri bir danışmanın gözetiminde bir yüksek lisans tezi hazırlarlar.

 

SORULAR VE CEVAPLAR

Programa kimler başvurabilir?

Sinema ve Televizyon Yüksek Lisans programına, sinema ve televizyon mecraları üzerine uzmanlaşmak ve araştırmalar yapmak isteyen lisans diplomasına sahip herkes programa başvurabilir. Programın disiplinler arası niteliği dikkate alınarak, başvurularda adaylardan belli bir bölümden mezun olmaları şartı aranmaz.

Mezunlar neler yapabilir?

 

Farklı alanlardan lisans derecesine sahip öğrencilerimiz, Sinema ve Televizyon Yüksek Lisans programından mezun olduklarında aldıkları disiplinler arası eğitimin sonucunda bilgi ve deneyimlerini farklı alanlarda değerlendirebilecekleri daha zengin bir kişisel kariyer imkanına sahip olacaklardır. Mezunlarımız, yüksek lisans eğitimlerinin sonunda sinema ve televizyon alanında çok farklı pozisyonlardaki işlerde çalışabilirler. Programı tamamlayanlar çeşitli sivil toplum kuruluşları, belediyeler, müzeler, film şirketleri, televizyon kanalları, sinema dergilerinde çalışabilecekleri gibi, akademik kariyerlerine ilgili gördükleri alanlarda doktora programlarına devam edebilirler.​ 

İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Programı
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar