İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü İstanbul Şehir Üniversitesi, Altunizade Mahallesi, Kuşbakışı Caddesi, Üsküdar/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 13 Mayıs 2017 / 153
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git

Her insan doğası itibarıyla biraz tarihçidir. Her gün geçmişimizi irdeler, onu yeniden kurarız. Tarih istesek de istemesek de hayatlarımızda tetikte bekler. Sürekli zaman ve mekân koordinasyonuyla meşgul olan zihinlerimizde geçmişin kaçınılmaz varlığını duyarız. Geçmiş bir türlü geçemez; bugün ve yarın kadar canlı ve daha uzun ömürlüdür. Tarih kaçamadığımız bir düşünme şeklidir.
 
Son yüzyılda tarih bir gökkuşağı kadar renklendi; artık lisede alınan o sıkıcı ders tarih oldu. Yönetenlerin tarihiyle sınırlı yaklaşımlar yönetilenlerin tarihine açıldı. Tarihi yazılmayan hiçbir şey kalmayıncaya, yani ebediyete kadar tarihe muhtacız. Evet, her insan doğası itibarıyla tarihçidir; ancak en iyiler bunu ustalığa ve mesleğe dönüştürür. İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü, sana size bu şansı tanıyor.
 
İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü olarak disiplinlerarası ve mukayeseli yaklaşımları benimsiyoruz. Hem Türk-Osmanlı tarihinin, hem de dünya tarihinin çeşitli alt alanlarında dersler açıyoruz. Türk ve dünya tarihçiliğindeki yeni eğilimleri dikkate alıyoruz.Tarihin sosyal bilimlerle irtibatını çok önemsiyoruz. Tarih usulüne ve kaynaklara aşinalık kadar edebi bir yazım üslubuna sahip olmayı mühim sayıyoruz. Evrenseli aradığımız kadar yerliliğe de teşneyiz. Tarihi yorumlamada dünyada üretilen metotlar, ihmal edilmeyecekbir çerçeve sunsa da, yerli ve özge tarihyazım usulleri geliştirerek bunları genel tarihyazımı içerisine katma sorumluluğunun bilincindeyiz.
 
İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü hem güçlü akademik kadrosuyla, hem de seçkin öğrencileriyle Türkiye’deki tarihçiliğin gündemine özgün katkıda bulunma iddiasını taşıyor.
 
Öğrencilerimiz farklılıklarını pekiştirmek için çift anadal ve yandal programlarına katılarak ikinci bir diploma/sertifika alabilecekleri gibi uluslararası anlaşmalar ve Erasmus değişim programı çerçevesinde en az bir dönemlerini yurt dışında geçirerek uluslararası tecrübe kazanabilecekler.

İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü
Kategori : Üniversite
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar