İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Ve Uzay Bilimleri Fakültesi Maslak Mahallesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sarıyer/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 22 Mart 2017 / 249

Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi

 

1983 yılında İTÜ’nün 11. fakültesi olarak kurulmuştur. Sunduğu olanaklarla, çağdaş, yenilikçi düşünce yapısına sahip, sosyal nitelikleri kuvvetli, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmalar yapabilen, sağlam bir mühendislik formasyonuna sahip mezunlar vermektedir.

 

Bölümler
Uçak Mühendisliği

 


Uçak sanayinin geliştireceği yeni tip uçakların tasarımı ve üretimi konularında mühendisler yetiştirmekte, uçak ve havacılıkla ilgili araştırma ve uygulama çalışmalarını yürütmektedir.

 

Uzay Mühendisliği

 


Sivil ve askeri kuruluşlarda, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız hava-uzay araçlarını ve bunları yörüngeye koyacak roketleri tasarlayan ve inşa eden, görev ve yol planlarını hesaplayan, sürekli kontrol ederek görevlerini yerine getirmelerini sağlayan mühendisler yetiştirmektedir.

 

Meteoroloji Mühendisliği

 


Hava analizi ve öngörüsü, iklim değişimi, hava kirliliği, güneş ve rüzgâr enerjisi, hidroloji, hidrometeoroloji, tarımsal meteoroloji, atmosfer fiziği, risk analizi ve afetlerle mücadele konularında en ileri teknolojileri kullanarak çalışabilecek mühendisler yetiştirmektedir.

 


Prof. Dr. Metin Orhan Kaya – Dekan 

 

“Fakültemiz, Türkiye’nin havacılık, uzay ve atmosfer bilimleri alanındaki öncü kurumlarındandır. Sunduğu bilimsel altyapı, teknolojik olanaklar ve güçlü akademik varlığı sayesinde, ‘Yerden göğe kadar bilim, teknoloji, mühendislik’ şiarıyla eğitim vermektedir.”

Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar