İzmir Körfezi

İzmir, Adalet Mahallesi, Körfez Perde, Bayraklı, Türkiye
Yayınlanan 31 Mart 2017 / 335
Kategori : Doğa ve Parklar
Doğa ve Parklar : Doğal Güzellikler

   İzmir Körfezi Ege Denizi‘nin Anadolu içine uzanan bir uzantısıdır.

   İzmir Körfezi şekil konum itibariyle 2 kesime sahiptir.

  • 1.’si iç körfez (Sasalı/Karşıyaka sahil şeridiyle Güzelbahçe/Bayraklı arası körfez)
  • 2. kesim ise Karaburun yarımadası ve Foça kıyıları arasında başlayıp Urla yarımadası önünde son bulan dış körfezdir.

   Derinlik itibariyle iç körfez deniz taşımacılıgna uygundur. KonakKarşıyakaAlsancakBayraklıBostanlıGöztepe ve Üçkuyular’dan karşılıklı vapur ve arabalı vapur seferleri yapılmaktadır.İç körfez İzmir’in ulaşımı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Konumu sayesınde şiddetli rüzgarlardan korunaklıdır (Karaburun yarımadasındaki Akdağ, kuzeyde Yamanlar Dağları ve güneyde Balçova tepeleri rüzgarı kesmektedir). Güney kıyısında, Levent Marina yat ve yelken sahipleri için sığınma imkanı  sağlar.

   Dış körfez ruzgara açık daha geniş daha derin ve ulaşım bakımından fakirdir. Dış körfeze sadece yaz aylarında Konak’tan ve Karşıyaka’dan kalkan vapurlar Yassıca Ada ziyaretıyle ugrarlar. Dış körfez kıyısındaki MordoğanKaraburun ve Foça gibi yerleşimlerde balıkçılık gelişmiştir ve yatcılık ve yelken yapılabilmektedir.

  Yelkencilik iç körfezde 2 ayrı İzmir kulübüyle (K.S.K ve Göztepe S.K) desteklenen önemli bir spor dalıdır.

   Körfezin kuzeydoğu kıyıları Akdeniz foklarına barınak durumundadır (Foça-Sasalı kıyıları). Karaburun kıyıları ise el değmemiş koyları ve dağlık derin rüzgarlı yapısıyla ulaşım açısından da elverişsiz olması nedeniyle bakir kalmayı başarmıştır. Karaburun yarımadasının körfez kıyılarında çiftlik balıkçılığı ve süngercilik yapılır; özellikle Mordoğan sonrası Karaburun yarımadası körfezi süsleyen koylarıyla büyülemektedir.

  Açık deniz balıkçılığı Mordoğan-Karaburun-Foça üçgeninde yaygındır. Körfezde kefallevrekçipurabarbunkalamar bolca yakalanır. Ayrıca dış körfezde laosvatozkalkan balığının yanı sıra fok ve yunus gibi memeli canlılara da sıkça rastlanır.

Özellikler
Ne Nerede ? (Kültür- Konaklama)
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar