Koç Üniversitesi Akıllı İnsan-Bilgisayar Arayüzleri Laboratuvarı Rumelifeneri Mahallesi, Koç Üniversitesi, Sarıyer/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 21 Mayıs 2017 / 127

Akıllı İnsan-Bilgisayar Arayüzleri Laboratuvarı

Farkında olmasak da günümüz insanının bilgisayarla iletişimi, klave ve fare gibi yıllar önce icat edilmiş ilkel donanımlarla gerçekleşmektedir. Dr. Metin Sezgin tarafından 2009 yılında kurulan Akıllı Bilgisayar Arayüzleri Laboratuvarı’nda sürdürülen araştırmaların ana hedefi, yenilikçi donanım ve etkileşim teknolojileri üreterek bilgisayar kullanımını daha etkin, doğal ve keyifli hale getirmektir. İnsanlar hâlihazırda birbirleriyle olan iletişimlerini konuşma, yazı, çizimler, yüz ifadeleri, jestler ve mimikler gibi iletişimi destekleyici doğal ögeleri kullanarak sağlarlar. Amacımız özellikle konuşma, jestler, el yazısı ve elle yapılan çizimlerin tanınması, bu unsurlardan ayrı kanallar halinde gelen bilgilerin birleştirilmesi ve doğal insan-bilgisayar etkileşimini sağlayabilecek arayüzlerin tasarımı olarak özetlenebilir.

Laboratuvarda yapay zekâ teknolojileri, etkileşim tasarımı, kullanılabilirlik ve psikoloji gibi birçok farklı disiplinden faydalanıp, geleceğin etkileşim teknolojisini tasarlamaktayız.

Laboratuvarda yürütülen projeler TÜBİTAK, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Türk Telekom ve Koç Sistem gibi kamu ve özel sektör kaynaklarınca desteklenmektedir.

Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar