Koç Üniversitesi Nano-Optik Araştırma Laboratuvarı Rumelifeneri Mahallesi, Koç Üniversitesi, Sarıyer/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 21 Mayıs 2017 / 125

Koç Üniversitesi Nano-Optik Araştırma Laboratuvarı

Yüksek çözünürlüklü optik spektroskopi ve mikroskopi çalışmaları yürüten bir uygulamalı optik araştırma laboratuvarıyız. Hedeflediğimiz uygulamalar yeni optik aygıtların, optofluidik çip-içinde-lab aygıtların, moleküler sensörlerin geliştirilmesi ve optofluidik temelli biyoenerji çözümlerinin üretilmesidir. Yürüttüğümüz çalışmalar aşağıdaki başlıca konuları kapsamaktadır:

  • Optofluidik: Sıvı mikrodamlaların oluşturduğu optik mikrokovukların veya ileri malzemeler ya da ileri mikroüretim teknikleri ile üretilen yeni optofluidik dalgakılavuzlarının incelenmesi
  • Tek ışıyan moleküllerin mikroskopisi ve spektroskopisi: Tek molekül mikroskop/spektroskopi çalışmaları için yeni moleküler sistemlerin incelenmesi. Zaman korelasyonlu tek foton sayma deneyleri ve ev yapımı bir konfokal mikroskop ile biyolojik görüntüleme.
  • Optik tuzaklama: Optik cımbızlama ve optik esnetme ile sıvı mikrodamlaların ve alyuvarların manipülasyonu.
  • Mikrodaire mikrokovuklar: Mikrodaire mikrokovukları temel alan yeni gaz sensörlerinin ve yeni biyolojik sensörlerin geliştirilmesi.

Araştırma faaliyetlerimizin genel anahtar kelimeleri şöyle sıralanabilir: mikro/nano-fotonik, optofluidik, mikrofluidik, moleküler sensörler, tek molekül mikroskopisi/spektroskopisi, konfokal mikroskopi, zaman korelasyonlu tek foton sayma, optik mikrokovuklar, çip-içinde-lab aygıtları, ve optik cımbızlama/esnetme.

Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar