Maltepe Üniversitesi Kütüphanesi Büyükbakkalköy Mahallesi, Maltepe Üniversitesi Kütüphanesi, Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü, Maltepe/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 27 Mayıs 2017 / 190

Üniversitenin eğitim ve öğretime başladığı 1997- 1998 akademik döneminde kurulmuş olup ; Dragos Kampüsü’nde  2003 yılına kadar  hizmet vermiştir. 2003-2004  akademik döneminde bütün fakültelerle birlikte,  kütüphanemiz de  Marmara Eğitim Köyü Kampüsü’ne taşınmış,halen hizmetlerine burada devam etmektedir. 

Kütüphanemiz, fakültelerin, enstitülerin ve yüksekokuların gereksinme duyduğu bilgi ve belgeleri (kitap, süreli yayın, e-kitap, online veri tabanları, DVD-VCD vd. ) edinerek sürekli olarak gelişmektedir.

Kütüphanemiz yaklaşık 3.142 m² alan içinde 200.000 ciltlik raf kapasitesine ve aynı anda 230 kişilik oturma alanına sahiptir. Öğrencilerin rahat çalışabilecekleri serbest çalışma odaları, okuyucu bilgisayarları mevcut olup  tüm bilgisayarlar internet bağlantılıdır. Kütüphane binasında wireless (kablosuz ağ bağlantısı)  vardır.

Özel bağış koleksiyonları Prof. Dr. Nermi Uygur Kitaplığı,     Dilbilimci    Dr. Halidun-Seba Şen Kitaplığı, Armağan Yüksel Kitaplığı, Prof. Dr. Erkut Özel Mimarlık Kitaplığı, Nail Güreli Kitaplığı, Arif Hikmet Par Kitaplığı, M. Türker Acaroğlu Kitaplığı” kütüphane içinde ayrı bölümlerdedir. Koleksiyonlardaki kitaplar açık raf düzeninde kendi içinde sınıflandırılmıştır.

Vedat Günyol Kitaplığı’ndaki 5470 adet yayın, kampüs içinde ayrı mekândadır.

 Nadir Eser Koleksiyonu’nda 1642-1985 yılları arasında basılan ağırlıklı olarak “18. ve 19 yy. Ortadoğu, Türkiye ve Avrupa Tarihi ve Dış ilişkilerini” kapsayan 721 kitap bulunmaktadır. 

1941’den günümüze Resmi Gazete Arşivi ve Düstur Süreli Yayın Bölümünde kullanıcıya açıktır. Ciltli 1008 dergi, abone olunan yerli ve yabancı 167 dergi ile birlikte 2155 dergi başlığı, yine Süreli Yayınlar Bölümünde açık raf düzeninde alfabetik olarak yerleştirilmiştir.

Kitapların sınıflandırılmasında DOS (Dewey On’lu Sınıflama ) sisteminden LC (Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi) Sınıflama Sistemine geçilmektedir.

Sınıflama sistemlerinde hangi konunun hangi kod ile ifade edildiğini gösteren liste kütüphanede mevcuttur. Raflarda gerekli yönlendirmeler de bulunmaktadır. Tarama işlemleri bilgisayar aracılığı ile kütüphanenin web sayfasındaki katalog tarama bağlantısından yapılabilmektedir.

    Kongre Kütüphanesi Sınıflandırma Sistemi (LC)

    LC sisteminde tüm bilgi alanları A’ dan Z’ ye kadar olan harfler altında gruplandırılmıştır.

Özellikler
Üniversiteler

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar