Pamukkale Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği

Çamlaraltı Mahallesi, Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Pamukkale Üniversitesi, Denizli, Türkiye
Yayınlanan 4 Ağustos 2017 / 86

Jeofizik nedir?

 

 

 

Fizik prensiplerini kullanarak yerküreyi, astenosferi, hidrosferi, uzayı inceleyen bilim dalıdır. Jeofizik Bilimi’nin gerçeklerinden yola çikarilarak açiklanir. Dünya’da bilim ve teknolojinin en kapsamli ansiklopedilerinden biri olan McGraw Hill Encyclopaedia of Science and Technology, Jeofizik mühendisliginin temel bileseni olan Jeofizik mühendisligi arastirmasini (geophysical exploration) söyle tanimlar:

 

 

 

   “Pratik uygulamalar amaciyla Yerküre’nin fiziksel özelliklerinin ölçülmesi, bu ölçümlerin islenmesi ve yorumlanmasi. Çogu jeofizik arastirmalar ticari açidan önemli petrol, dogal gaz ve diger mineralleri bulmak için yapilir, fakat jeofizik çalismalar ayrica yollarin, insaat yapilarinin, barajlarin, tünellerin, nükleer güç santrallerinin ve diger yapilarin temel arastirmalari için yerin dogasinin önceden belirlenmesini kapsayacak biçimde mühendislik konularini ve jeotermal alanlar, su kaynaklari ve arkeolojik alanlar için arastirmalarda yapilir.”

 

 

 

Jeofizik Mühendisliği Bölümü matematik, fizik, elektrik, bilgisayar programlama bilgisini, gerek derslerde gerek arazi çalışmalarında ve ofis uygulamalarında iyi derecede kullanmayı gerektirir. Arazi çalışmaları Jeofizik Mühendisinin hayatının her safhasında var olacağı için, i doğa ile barışık ve çevre bilinci gelişmiş bir birey olmalıdır.

 

 

 

Jeofizik Mühendisliği; Petrol, maden, doğalgaz  ve endüstriyel ham maddelerin aranması bulunan rezervlerin  özelliklerinin saptanması, jeotermal enerji, çevre sorunları, arkeolojik araştırmalar, içme ve kullanma amaçlı yer altı ve yer üstü suları ile her türlü mühendislik yapılarının yapı yeri ve güzergah seçimi, zemin ve temel etütleri (ön çalışmaları), deprem, doğal afet vb. konularla ilgili eğitim ve araştırma etkinliklerinin yürütüldüğü  bir mühendislik dalıdır.

Özellikler
Üniversiteler

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar