Yalvaç Müzesi Görgüorta Mahallesi, Yalvaç Müzesi, Türkiye
Yayınlanan 19 Mart 2017 / 259
Kategori : Müzeler
Müze : Tarih Müzeleri

  Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bulunan ve aynı ismi taşıyan Yalvaç Müzesi, önemli bir değere sahiptir ve ilk müze çalışmaları 1947’de başlamış 1966 yılında ise hizmete sunulmuştur.

  Yalvaç Müzesi’nde Prehistorik Eserler Bölümü, Klasik Eserler Bölümü, Etnografya Eserler Bölümü, Yazma Eserler Bölümü, Resim Galerisi ve Açık Teşhir Bölümü bulunmaktadır.

  Prehistorik Eserler bölümünde; Eski Tunç Çağı’ndan günümüze gelen depaslar, vazolar, testiler, kulplu kaseler ve bunun yanı sıra Göller Bölgesi’nin tipik çanak-çömlekleri ve pişmiş topraktan yapılmış olan insan ve hayvan figürleri sergilenmektedir.

Klasik Eserler bölümünde; Yunan döneminden başlayıp Bizans dönemine kadar gelen eserler sergilenmektedir. Günümüze gelen ve pişmiş topraktan yapılmış vazolar, çeşitli içki kapları, 5. Ve 4.yüzyıl dönemine ait mezarlar, Roma döneminden günümüze kalan mermer, bronzdan yapılmış tanrı ve tanrıça heykelleri, hayvan figürleri, yağ kandilleri, gözyaşı şişeleri ve Bizans dönemine ait ziynet eşyaları bulunmaktadır.

 Etnografya Eserler bölümünde; Anadolu ve Yalvaç el sanatlarından örnekler, tabancalar, tüfekler, el örgüsü yün çorapları, yemeni ve örtüler sergilenmektedir. Bunun yanı sıra bindallılar, cepkenler, ceketler, kadın süs eşyaları ve bazı mutfak eşyaları da sergide bulunmaktadır.

  Diğer bölümler olan Yazma Eserler ise; Türk İslam Çağına ait güzel yazı sanatlarını yansıtan levhalar ve Kur’an-ı Kerim’ler büyük değer taşımaktadır. Diğer bölümleriyle tam bir bütünlük sağlayan Yalvaç Müzesi önemli ve zenin içeriğiyle ziyaretçilerine vazgeçilmez saatler sunuyor. Tabii Isparta gezinizde Isparta Müzesi’ni ve Kubad Abad Sarayı’nı da gezmeyi sakın unutmayın.

  A.G

Etiketler
Özellikler
Ne Nerede ? (Kültür- Konaklama)
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar