Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maltepe Mahallesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 29 Mayıs 2017 / 134
Kategori : Üniversite
Tel : 444 50 01
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git

Program Hakkında: 

Programın amacı; Sağlık kuruluşları, hastaneler ve laboratuvarlarda çalışabilecek, nitelikli, uygulamalarda karşılaşacakları sorun çözebilen, bilgiye ulaşma, ekip çalışması, analitik düşünme ve etik değerleri benimsemiş elemanlar yetiştirmektir. 

Özellikle son on yılda önem kazanan sağlık hizmetlerinde kalite ve akreditasyon, artan hastane sayısı nitelikli sağlık ekibine ihtiyacı da artırmıştır. Öğrenciler, Tıbbi Laboratuar Teknolojisi Programı ile ilgili bilgilerin yanı sıra sağlık yöneticiliğine özgü temel bilgileri de aldığından, zaman içinde başarıları ölçüsünde ve kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak daha üst kademelere de yükselebileceklerdir. 

Kontenjanlar: 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’nın eğitim dili Türkçe’dir. Örgün eğitim verilmektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Program kontenjanı 40 kişidir. 

Kabul ve Kayıt Şartları: 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’na; öncelikli olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ortaöğretim Başarı Puanı(OÖP) ile Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içerisinde yer alan bölümlerden sınavsız geçişi tercih eden öğrenciler yerleştirilmektedir. METEB dışında, YGS-2 puan türü sonuçlarına göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır. 

Sınavsız geçiş ve eğitim koşulları: 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programına Meslek Liselerinin aşağıda belirtilen bölümlerinden mezun olan öğrenciler Ortaöğretim Başarı Puanları esas alınarak sınavsız olarak girilebilmektedir. 

* 6210 Tıbbi Laboratuvar – Tıbbi Laboratuvar Teknisyenliği

* 6205 Hemşirelik-Ebelik-Sağlık Memurluğu – Alanı Ve Tüm Dalları

* 6106 Sağlık Astsubay Hazırlama – Alanı Ve Tüm Dalları

* 6032 Laboratuvar Hizmetleri-Laborant

* 6032 Laboratuvar Hizmetleri – Tarım Laboratuvarı

* 6024 Hayvan Sağlığı – Veteriner Sağlık

* 6023 Hasta Ve Yaşlı Hizmetleri – Alanı Ve Tüm Dalları

Verilen Derece: 

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Tıbbi Laboratuvar Teknikleri alanında ( 5. Seviye ) Ön Lisans derecesine sahip olunur. Mezun kişi Tıbbi Laboratuvar Teknikeri unvanını alarak, Sağlık Teknikeri statüsünde görev alır. 

Çalışma Alanları: 

Bu programı başarılı bir şekilde tamamlayarak, program yeterliliklerini sağlayan öğrenciler “Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans” derecesine sahip olurlar. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Ön Lisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler aşağıdaki kurumlarda çalışabilirler. 

* Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel tedavi kurumlarının Biyokimya, Mikrobiyoloji, Histoloji, Hematoloji, Seroloji, Nörofizyoloji, Patoloji, Parazitoloji, Tüp Bebek Merkezleri ve Kan Merkezlerinde çalışabilmektedirler. 

* Aile Sağlık Birimleri, Toplum Sağlık Merkezleri, 

* Üniversite Hastaneleri, 

* İlaç firmalarının ve gıda sektörünün mikrobiyoloji araştırma birimlerinde görev yapabilirler. 

* Kamu Personel Seçme Sınavı´na (KPSS) göre Laboratuvar Teknikeri olarak atanabilmektedirler. 

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri: 

* Moleküler Biyoloji ve Genetik- 3267

* Biyomühendislik- 3135

* Hemşirelik -3204 

* Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri- 3205 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
Kategori : Üniversite
Tel : 444 50 01
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar