Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü Maltepe Mahallesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 29 Mayıs 2017 / 136
Kategori : Üniversite
Tel : 444 50 01
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git

Bölüm Başkanından,

Türk dili ve edebiyatı, gelişen bir bilim dalı olarak dünyanın en eski dil ve edebiyatları arasındaki saygın yerini korumaya devam etmektedir. Bu saygınlığın temelinde, Türklerin vaktiyle yaşadığı geniş bir coğrafya, bu coğrafyada oluşturduğu güçlü bir tarih ve binlerce yılda oluşan zengin bir kültür vardır. 

Türk dili, günümüz dünyasında on milyon kilometrekarenin üzerinde bir alan içerisinde konuşulan ve öğretimi yapılan bir dildir. Bilindiği gibi milleti meydana getiren unsurların başında dil gelir. Edebiyatın malzemesi de dildir. Türk dili ve edebiyatı, en eski çağlardan günümüze kadar Türk milletinin yaşayış, inanç ve kültür değerlerini yansıtan eserleri bünyesinde barındırır. 

Türk milletinin dil ve edebiyat alanında oluşturduğu kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmada Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin payı büyüktür. 

Bu bağlamda Üniversitemizin Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü açılmıştır. 

Bölümümüzde alanında uzman, nitelikli ve deneyimli öğretim üyeleri tarafından, dört yıl süresince öğrencilerimize, Türk dili ve edebiyatının sözlü ve yazılı kaynaklarını, edebî şahsiyetlerini tanıma, eserlerini yorumlama ve inceleme yapma becerileri kazandırarak, alanın ihtiyaç duyduğu öğretmenleri, araştırmacıları ve bilim insanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır. 

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz, eğitimleri süresince seçmeli dersler alarak, yan dal ve çift dal yaparak, alanlarını zenginleştirebileceklerdir. Özellikle pedagojik formasyon eğitimi aldıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ve özel okullarda, dershanelerde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapabilecek, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayanlar isterlerse ve gerekli şartları sağladıklarında, üniversitelerde öğretim elemanı olarak görev alabileceklerdir. Mezunlarımız ayrıca radyo, televizyon ve gazetelerde metin yazarlığı, yayınevlerinde editörlük yapabilecek, ya da kamu ve özel kurumlara bağlı arşivlerde, kütüphanelerde, müzelerde, yurtdışında eğitim veren kurumlarda çalışabileceklerdir. 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün eğitim dili Türkçe olup, İngilizce hazırlık isteğe bağlıdır. 

Yrd. Doç. Dr. Erol ÜLGEN
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü
Kategori : Üniversite
Tel : 444 50 01
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar