Zofia Rızı Anı Evi Polonez Mahallesi, Zosia Teyzenin Anı Evi, Beykoz/Istanbul, Türkiye
Yayınlanan 16 Eylül 2017 / 124
Kategori : Müzeler
Konum : Beykoz
Gsm : 0 532 512 64 11
Müze : Özel Müzeler

Zofia Rızı (Ryży) Anı Evi Polonezköy’ün en eski evlerinden biri olarak halkın ziyaretine açıktır. Bu evde köy ve aileyle ilgili fotoğraf ve dokumanlar toplanmıştır. Zofia Rızı Anı Evi, babası Wincenty Rıżı tarafından 1881-1883 yıllarında inşa edilmiştir. Rızı ailesinin evi köydeki en gösterişli evlerden biriydi. O dönemin tipik Polonya köy evi mimarisini sergileyen bu ev, orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Köyü ziyaret eden turistlerce övülür, yemyeşil bahçesiyle herkesi büyüler.Zofia Rızı (Ryży) Anı Evi” Polonezköy tarihinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Polonya-Türk ilişkilerinde dostluğunun sembolü olarak anılan bu ev, Polonezköy’e yapılan resmi ziyaretlerde de bir rol almıştır. T.C. Hükümeti temsilcileri ve Polonya Hükümeti temsilcileri tarafından Polonezköy’ün resmi ziyaretlerinde Zofia Rızı Anı Evi ziyaret edilir ve sık sık Polonya ve diğer ülkelerden gelen turistleri misafir ederek, yurt dışında, internette, kitaplarda, gezi turlarınca bile anılan bir yer olmuştur. Polonezköy’de Hatıra Evinin açılmasıyla meyve veren kurulma fikrinin babası 1940 lı yıllarda Michal Czajkowski’ydi. Polonya gelenekleri, özellikle Sibirya sürgününden dönmüş olan Wincenty Ryży’nın evinde yaşatılıyordu. Ryży’ların evinde ünlü Polonyalıların portreleri ve vatanseverlik konulu tabloların yanısıra, köyün en büyük Lehçe kitaplarından oluşan kütüphanesi bulunuyordu.

Daha sonra bu evde Polonya’da “Ciocia Zosia (Teyze Zosia)” olarak ünlü olan Zofia Rızı (Ryży) (1903-1986) yaşamaya devam etti. Zofia Rızı (Ryży) burada Polonezköy gençleri arasında ana dili ve Polonya tarihi hakkında bilgiler veriyordu. Evi, Türkiye topraklarında bir çeşit Polonyalılık göstergesi olmuş, kapısı büyük bir misafirperverlikle ağırladığı Polonya ve tüm dünyadan gelen konukları için her zaman açık olmuş ve aynı zamanda gençlerin buluştuğu bir kültür merkezi olmuştur.

Zofia Rızı (Ryży) Polonyayı birkaç defa ziyaret etmiştir. 1929 yılında bir grup Polonezköylülerle birlikte Poznan Sanayi sergisine gitmiş, 1934 yılında yurtdışındaki Polonyalılar konferansına katılmıştır. 2.Dünya Savaşından sonra da 1967 ve 1981 yıllarında Polonyayı ziyaret etmiştir.Yürüttüğü faaliyetlerinden dolayı 1975 yılında Polonya Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyince “Gümüş Liyakat Nişanı” ile ödüllendirilmiştir. 1981 yılında ise yurtdışında yaşayan Polonyalılar ile anavatan arasındaki bağlarını kuvvetlendirmede göstermiş olduğu olağanüstü başarılar sebebiyle kendisine “Polonia” derneği tarafından özel diploma verilmiştir. Anne ve babası henüz hayattayken tüm dünyadan gelen misafirler, 1916 yılından itibaren tutulmakta olan hatıra defterine ve albümlere notlarını yazmışlardır.

“Teyze Zosia”nın arzusuna uygun olarak ve mirasçılarının (yeğenleri Leslaf Rızı ile Antoni Dohoda) iyi niyetleri sayesinde Varşova’da kurulan Adampol Kültür Vakfı’nın çalışmalarının neticesinde Zofia Rızı (Ryży) Hatıra Evi, Polonezköy tarihinin ve sakinlerinin hayatlarından hatıraların toplandığı ve sergilendiği bir yer haline gelmiştir. Hatıra Evi etüt çalışmaları 1991 yılında Varşova Devlet Etnografya Müzesi müdürü Marek Sztrantowicz tarafından, hazırlık işleri ise 1992 yılında ilkbaharında Varşova’dan gelen etnografya uzmanları tarafından yapılmıştır.

Zofia Rızı (Ryży) Hatıra Evi resmi olarak Polonezköy’ün kuruluşunun 150.yıldönümünde, 4 Temmuz 1992 tarihinde açılmıştır.

Özellikler
nenerede
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar