Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Pınarbaşı Mahallesi, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Konyaaltı/Antalya, Türkiye
Yayınlanan 3 Mayıs 2017 / 333
Kategori : Üniversite
Konum : Konyaaltı
Telefon 2 : Tel
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Genel Tanıtım
 

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 30 Mart 1983 tarihinde üniversitenin ikinci fakültesi olarak Antalya’da kuruldu. Eğitim-öğretime, 1984–1985 öğretim yılında Bahçe Bitkileri Bölümüne öğrenci alınmasıyla başlandı. Fakültemiz bugün; çağdaş ve nitelikli eğitim-öğretim programları, sürekli gelişen araştırma ve uygulama alt yapısı, bilimsel birikime olan katkısı, uluslararası ilişkilerdeki başarısı ile Türkiye’nin önde gelen Ziraat Fakülteleri arasında yerini almıştır.

Fakültemiz toplam 9 bölümden oluşmaktadır:

 • Bahçe Bitkileri
 • Bitki Koruma
 • Tarım Ekonomisi
 • Tarımsal Biyoteknoloji
 • Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği
 • Tarımsal Yapılar ve Sulama
 • Tarla Bitkileri
 • Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
 • Zootekni

Fakültemizde halen akademik olarak 88 öğretim üyesi ve 2 uzman; idari olarak ise 33 idari personel ve 18 daimi işçi görev yapmaktadır. Toplam öğrenci sayısı ise 1500 civarındadır.
Fakültemizde, Lisans ve Lisansüstü (Y.L. ve Doktora) düzeylerde eğitim verilmektedir. Lisans Programlarından Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ve Zootekni Bölümlerine MF2, Tarla Bitkileri Bölümüne MF3, Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği, Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümlerine MF4 ve Tarım Ekonomisi bölümüne ise TM1 puan türlerinden öğrenci kabul edilmektedir.

Fakültemizde eğitim-öğretime dört binada devam edilmektedir. Dersliklerin tamamında projeksiyon ve internet bağlantıları mevcuttur. Ziraat Fakültesinde, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanısıra, bölge tarımına yönelik bilimsel araştırma, uygulama ve deneme çalışmaları da yapılmaktadır. Bu bağlamda, araştırma arazisi ve laboratuvar donanımı gibi temel altyapı olanakları oldukça iyi düzeydedir. Özellikle tarımsal alanda yeni teknolojilerin kullanılması ve uygulamaya aktarılması, ürün geliştirme ve bölgeye adaptasyonu ile sürdürülebilir tarım konularına öncelik verilmektedir.
Ziraat Fakültesi’nde araştırma, uygulama, analiz, deney vb. hizmetlerin yapıldığı çeşitli laboratuvarlar bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda, eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama çalışmalarının yanısıra, bölgedeki tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörlerinin gereksinimlerine yönelik hizmetler de verilmektedir.
Fakültenin Kampüs ve Aksu olmak üzere iki araştırma-uygulama çiftliği bulunmaktadır. Kampüs Çiftliği, açık ve örtüaltı üretim alanları, hayvancılık tesisleri(büyükbaş ve kanatlılar) ve atölyelerden oluşmaktadır. Çiftlikte domates, biber, salatalık, karpuz, kışlık sebzeler, tatlı patates, günlük süt, ayran, yoğurt, krema, köy tipi beyaz peynir ve bıldırcın yumurtası üretilmektedir. Aksu Çiftliği ise Antalya şehir merkezine 20 km. uzaklıktaki Aksu ilçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 1000 dekar büyüklüğünde olan bu çiftlikte de buğday, mısır, yem bitkileri tarımı ile meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Fakültemizle doğrudan ilişkili olan üç Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır. Bunlar :

 1. Akdeniz Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji ve Tohumculuk Araştırma Geliştirme Merkezi
 2. Akdeniz Üniversitesi Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezi
 3. Akdeniz Üniversitesi Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi
Kategori : Üniversite
Konum : Konyaaltı
Telefon 2 : Tel
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler2

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar