Aya Dimitri Kilisesi

Feriköy Mahallesi, Aya Dimitri Rum Kilisesi, Şişli/Istanbul, Türkiye
Yayınlanan 14 Eylül 2017 / 182
Konum : Şişli

 Aya Dimitri 4. yüz­yılda yaşamış, Selanikli azizdir. İm­parator Maximien’in subaylarından olan Dimitri, Hıristiyanları ortadan kaldır­makla görevlendirilir. Ne var ki Dimitri tam aksine kendisinin de Hıristiyan olduğunu açıklar. İmparator onu öldürtür fakat tüm azizler gibi öldükten sonra da mucizeler gös­termeye devam eder. Sözgelimi rivayete göre İmparator Iustinianus 6. yüzyılda bu değer­li azizin kalıntılarını Selanik’ten İstanbul’a nakletmeye niyetlendiğinde mezardan alev­ler ve bir ses yükselir: “Bırak onları yerinde, dokunma!”

Bu hikâyeye göre Aya Dimitri memleke­ti Selanik’ten ayrılmamıştır ama bu, başka şehirlerde adına kiliseler yapılmasına engel olmaz elbette. Bu kiliselerden biri Kurtu­luş Son Durak’ta bulunuyor. Yapının İstan­bul’daki pek az kilisede görülen bir özelliği var: Uzaktan da yakından da kolayca fark edilebilmesi, diğerlerinin aksine yüksek, gri duvartarın ardında görünmez olmayışı. Mer­kezi bir mevkide yükselen Aya Dimitri Kilise­si semtin eski beşeri dokusunu hatırlatmayı,yaşatmayı görev edinmiş gibi.

Bu kilisenin ilk ne zaman inşa edildiği tam belli değilse de, İstanbul Osmanlı’nın baş­kenti olduğu dönemlerde şu anda bulundu­ğu semt Kurtuluş’un yerinde küçük bir köy olduğu bilinir. At tavlalarından dolayı “Ta- tavla” diye bilinen bölge giderek kalabalıkla­şınca kiliselerin sayısı da arttı. 18. yüzyılda birtakım onarmalardan geçtiği, bugün kili­senin cephesinde muhafaza edilen Rumca kitabeden bilinmektedir.

Aya Dimitri Kilisesi’nde, kaplumbağaların, kedilerin, kuşların gezindiği, güllerle bezen­miş ferah bir bahçe var. Aynı ferahlık kilise­nin içinde de sürüyor. Bu, hem ana mekânı oluşturan beş nefin* genişliğinden hem de girer girmez göz alan, üzerine ikonaların di­zildiği altın varaklı duvardan kaynaklanıyor. Birkaç yıl önce gelseydik bu duvarı böyle par­lak görmeyecek, kopkoyu bir kahverengiyle karşılaşacaktık. Kilise vakfının başkanı Di­mitri Zotos, birkaç yıl önce Yunanistan’dan gelen uzmanların yardımıyla duvarın temiz­lendiğini, kir tabakasının altından varakla­rın ortaya çıkarıldığını anlatıyor.

Aya Dimitri Kilisesi binasına son büyük ek­lemeler 1950’lerde yapılmış.

Özellikler
nenerede
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar