Kastamonu Abana Belediyesi

Merkez Mahallesi, Abana/Kastamonu, Türkiye
Yayınlanan 31 Temmuz 2017 / 177

Abana’nın tarihçesi M.Ö. 20.yüzyıl öncesine değin uzanmaktadır. Tarihteki en eski adı Abonou Teikhes; Abonou Hisarı, Aben Hisarı anlamına gelmektedir. Sözcüğün (na) ile bitişinden yola çıkılarak, Abana adının M.Ö. 2000 yılının en yaygın dili olan Anadolu Luwi dilinden geldiği sanılmaktadır.
“Paflagonya” tarihinde, Kastamonu’nun en eski yerleşim yeri olarak, ilçenin doğusundaki Hacıveli Köyü olduğu belirtilmektedir. İlçede sırasıyla Danişmentliler, Selçuklular ve Candaroğulları hakimiyet kurmuşlardır. Osmanlı İmparatorluğu devrinde Yıldırım Bayazıd’a konaklık etmiş, bölgenin bir parçası olmuştur. Danişment devrini yaşamış, Selçuklu Valilerinin idaresine sahne olmuş, Candarlı Sacettin Paşa tarafından istila edilmiş, Yıldırım Beyazıd’e konaklık etmiş bir bölgenin parçası olan Hacıveli diye anılan 2 kilometre doğusundaki yerleşim yerinin zamanla boşalması sonucu meydana gelmiştir.
Ayrıca, Limasollu Naci Öğretim Yayınlarının kurucusu Naci Limasollu, Karadeniz bölgesinin güzellikler içindeki sahil kasabası olarak nitelendirilen Abana’da 1956-1976 yılları arasında İngilizce dil kampları kurmuştur. Turizmin en önemli başlangıcı olan bu kamp ile Abana turizmi her geçen gün gelişmiş, bugünlerine ulaşmıştır.
Eski bir yerleşim yeri olan Abana 1871 yılında nahiye olmuştur. Daha sonra 1945 yılında ilçe yapılmıştır. Sekiz yıl sonra,21 Aralık 1953’te, Abana kaza merkezi 6203 Sayılı kanunla Bozkurt’a nakledilmiştir. Daha sonra 1955 yılında belediye teşkilatı kaldırılmıştır. Anayasa Mahkemesinin 27.06.1967 tarihinde bu kanunun tümünü iptal etmesi ile 1968 yılında Abana tekrar ilçe olmuştur.

Özellikler
kastamonu
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar