Tarihi Moda İskelesi

Caferağa Mahallesi, Moda İskelesi, Moda Caddesi, Kadıköy/Istanbul, Türkiye
Yayınlanan 18 Eylül 2017 / 260

Tarihi Moda İskelesi,1916-1917 yılında mimar Vedat Tek tarafından yapıldı. İstanbul’da deniz yoluyla kitle taşımacılığında önemli görev üstlendi.Daha da önemlisi “Belli bir dönemin sadece mimarlık sanatının değil; ekonomik kültürel ve tarihi özeliklerini yansıtan ender yapılardan biri olması özelliği ile de, modanın kültürel dokusunun bir parçası oldu.” 

 

Ve 1910 yılında Moda da yaşayan İngilizlerin kurmuş olduğu İngiliz Yat Grubu Tarihi Moda İskelesinde faaliyete başladı.Bu kulüp daha sonra Türk üyelerin katılımıyla Türk-İngiliz Kulübü adını aldı. 

 

Türk-İngiliz kulübü bir süre, sonra evvelce odun deposu olan ve Van valisi Tahir Paşanın oğlu Cevdet Bey tarafından kagir bir ev haline dönüştürülen binaya taşınır. 

 

Türk-İngiliz Kulübünün terk ettiği Vapur İskelesine, Leyla Asım Turgut tarafından kurulan Moda Su Sporları Kulübü yerleşir. 

 

Ulu Önder Atatürk’ ün, zamanın iktisat vekili Celal Bayar’a “Denizlere inmek medeniyetin şiarıdır.” cümlesinden beş ay sonra Moda Deniz Kulübü kurulmuştur (8 Nisan 1935) . 

 

Başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere İsmet İnönü, İngiltere Kralı Edward, İran Şahı Rıza Pehlevi, Irak Kralı Faysal gibi önemli şahsiyetler iskeleyi ziyaret etmişlerdir. 

 

Uzun yıllar sportif ve sosyal aktiviteler yaşanan bu mekan önce sosyal yönünü kaybetti ve 1986 yılına gelindiğinde yolcu azlığı nedeniyle, önce vapur seferleri kaldırıldı; daha sonra da bakımsızlığa terk edilerek, bir harabeye dönüştürme süreci başlatıldı… Böylelikle de Moda, tarihi ve kültürel kimliğinin bir sembolü olan iskelesini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. 

 

Bu gidişe razı olmayan Türkiye Denizcilik İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Türkiye Deniz Ticaret Odası Başkanlığı Moda’dan yükselen “iskelemizi kurtarın” çağırılarına kulak verdiler ve iskelenin kurtuluşu için 2000 yılında çalışmalar başlattılar. 

 

Sadece kaba Restorasyonu için 200.000 $ harcama yapan Deniz Ticaret Odası, İskelenin İşletmeciliğini, 1995 Yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübü Sosyal Tesislerini işleten Platform LTD ŞTİ’ ne vererek İskele’nin sürekli olarak bakımını ve korunmasını sağlatırken, Vapur Seferlerinin yeniden yapılmasının önünü açtı ve İstanbul halkına benzeri olmayan, mükemmel bir sosyal alan kazandırmış oldu. 

 

1 Temmuz 2001 Kabotaj bayramı ile hizmete giren Tarihi Moda İskelesi, hem bölge halkına hizmet vermekte, hem de yerli ve yabancı birçok sanat ve devlet adamını ağırlama misyonunu tekrar kazanmıştır.

Özellikler
nenerede
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar