Belgrad Ormanı Bahçeköy Merkez Mahallesi, Belgrad Ormanı, Sarıyer/Istanbul, Türkiye
Yayınlanan 13 Eylül 2017 / 111
Kategori : Doğa ve Parklar
Doğa ve Parklar : Ormanlar

Kanuni, 1521 yılında Sırbistan seferinden birçok Sırp esirle birlikte döner. Bizans zamanından kalan köylerin canlandırılması ve yeni köyler kurulması uygulamasına paralel olarak esirler, eski Ayvat Köyü yakınına, orman içine iskan edilir. Bu yerleşime ‘‘Belgrad Köyü’ adı verilir. Zamanla orman da aynı isimle anılmaya başlar. Daha sonraları bentlerin suyunu kirletmeleri sebebiyle 1894 tarihinde bir irade ile bunlar ormandan çıkarılmıştır .


XVI. Yüzyılda Türkiye’ de henüz ormancılığın başlamamıştı. Ormanların korunamaması sonucu büyük tahribata neden olmuştur. Orman – su ilişkisi anlaşılmaya başlanmış ve gittikçe kalabalıklaşan İstanbul’ un su ihtiyacının büyük bir kısmının Belgrad Ormanları’ ndan karşılanabileceği anlaşılmıştır. Bunun üzerine su kemerleri inşa edilmiştir. Su kemerleri 1554 – 1654 Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır.


Türkiye’ de ormancılık faaliyetlerinin başlamasıyla 1857 yılında Fransa’dan memleketimize getirilen ormancı uzmanı L. TASSY tarafından Belgrad Ormanı’ nın yanındaki Bahçeköy’ de (Bugünkü orman fakültesinin teşekküle başladığı saha) ilk yüksek orman okulunun temeli atılmıştır. L. TASSY, 1857 – 1862 ve 1865 – 1868 yılları arasında Türkiye’ de çalışarak ülkemizin ilk ormancılarını yetiştirmiştir. Belgrad Ormanı bu tarihten itibaren Türkiye ormancılarının ve öğrencilerinin öğrenme ve tatbikat ormanı olarak yetişmelerini sağlamıştır.
1953 yılında 7 tane bendi içerisine alan Belgrad Ormanı, suyun miktarına ve kalitesine yaptığı önemli koruma fonksiyonu göz önünde bulundurularak Bakanlar Kurulu kararı ile “KORUMA ORMANI” olarak ilan edilmiştir.1954 tarihinde de Belgrad Ormanı’ nın tabii bir av hayvanı olan fakat usulsüz avlanmalar ile miktarı azalan karaca neslini yeniden üretmek, aynı zamanda halkın av hayvanlarına karşı sevgisini arttırmak, ilerde miktarı çoğalınca da ormana bırakılmak suretiyle av meraklılarının avlanma arzularını gerçekleştirmek amacıyla 70 Ha. Büyüklüğünde bir “AV ÜRETME SAHASI” tesis olmuştur.

Özellikler
nenerede
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar