Koç Üniversitesi Koç-Microsoft Yazılım Mühendisliği Araştırma Merkezi Rumelifeneri Mahallesi, Koç Üniversitesi, Sarıyer/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 21 Mayıs 2017 / 136

Koç-Microsoft Yazılım Mühendisliği Araştırma Merkezi

Yazılımlar günlük hayatı kolaylaştırmaktan tutun da askeri ve bir çok otomasyon sisteminde kullanılan çözümlerdir. Hayati kritik durumlar olan üretim hattı veya askeri projeler bizim bu yazılımların doğruluğuna güvenmemizi gerektirir. Araştırma merkezi olarak genelde yazılımların güvenilirliğini matematiksel formüllerin üzerine oluşturduğumuz araçlar ile doğrulamaya çalışıyoruz.

Günümüz bilgisayarları çok çekirdekli mimarilere sahipler. Bu mimarilerden yuksek başarım elde eltmek için gelistirilen bellek modelleri vardır. Bu bellek modellerinde koşturulmak üzere geliştirilen yazılımların doğruluğunu mekanik bir şekilde kanıtlayabilmek için yine kendisi de bir yazılım olan çözümler geliştiriyoruz.

Bu yazılımlar bazıları program çalışırken yapılan analiz sonucu programın doğru olup olmadığı ile ilgili bir karara varıyor, bunlara çalışma zamanı doğrulama araçları diyoruz ve bunlar doğrulamayı başarım kriterini göz önünde tutarak gerçekleştiriyor. Bazı geliştirdiğimiz araçlar ise bu işlemi kaynak kodun üzerinde yaptığı durağan zaman analizi ile gerçekleştiriyor. Bu tip araçlar ise işleyişini analiz sonucu oluşacak olan formulun doğruluk kriterini tutup tutmamasına dayandırıyor.

Özellikler
Üniversiteler

Bir Cevap Yazın

Benzer İlanlar