Bahariye Caddesi Osmanağa Mahallesi, Bahariye Caddesi, Kadıköy/Istanbul, Türkiye
Yayınlanan 18 Eylül 2017 / 169

Bahariye Caddesi, Kadıköy’ün ünlü altı yoludan biridir. 1992 yılında araç trafiğine kapatılan Bahariye Caddesi,Altıyol göbekten hafif bir yokuşla eski Moda havuzuna kadar uzanır. 2003 yılından beri, Nostaljik Kadıköy-Moda tramvay hattı, boydan boya caddeden geçmektedir.

 

Bölge, vaktiyle Kadıköy ahalisinin temiz havasıyla ünlü, önemli mesire alanlarından biriymiş. O vakitlerde buranın “baharlık” olarak adlandırılması, bu caddenin Bahariye ismini almasına temel olmuş. Osmanlı döneminde has bahçelerden ve kıyılardan sorumlu olan Bostancılara ve Yeniçerilere, her ilk baharda yazlık ve baharlık kıyafetleri dağıtılır, bu vesileyle “bahariye törenleri” düzenlenirmiş. Bir rivayete göre de Bahariye Caddesi’nin adı, bu törenlerden gelmektedir.

 

 

Caddenin ismi resmi yazışmalarda “General Asım Gündüz Caddesi” olarak geçmesine rağmen, halk hep Bahariye ismini tercih etmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında Batı Cephesi kurmay başkanlığı yapmış bir komutan olan Asım Gündüz’ün, isminin verilmiş olduğu bu cadde, 24 saat yaşayan bir caddedir.

 

Mağazaları, yeme-içme mekanları, sinemaları, çevre okulları ve dershaneleri ile her zaman canlılığını korur; Bahariye Caddesi. 1926’da Süreyya(İlmen) Paşa’nın inşaa ettirdiği, heykelleri, avizeleri, tavan resimleriyle döneminin en gösterişli binalarından olan Süreyya Sineması, caddenin önemli yapılarından biridir. Opera Sineması ise Süreyya Sineması kadar şanslı olamamış, yıkılmış; yerine bugünkü Opera Pasajı yapılmıştır…Surp Levon Ermeni Kilisesi ve Rum Ayia Triada Kilisesi cadde üzerinde yer alan, günümüze gelebilmiş sayılı yapılardandır.

 

 

Özellikler
nenerede
Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır, ilk yorumu yapmak ister misiniz?
İnceleme bırak
Hizmet: Fiyat: Kalite: Diğerleri:

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar