MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Huzur Mahallesi, MEF Üniversitesi, Maslak Ayazağa Caddesi, Sarıyer/İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 27 Mayıs 2017 / 156
MEF Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans Programının amacı, küresel piyasalarda en çok aranan elektrik ve elektronik mühendisleri, en çok istenen lisansüstü öğrencileri, ya da gelişen girişimciler olacak mezunları yetiştirmektir. Bu amaçla mezunlarına elektrik ve elektronik mühendisliği disiplininin geniş bilgisi ile birlikte temel bilimler ve bilgisayar alanında güçlü bir temelle hazırlayarak, mezunların ürün geliştirme ile sonuçlanacak planlama, tasarım ve ürün geliştirme süreçlerini uygulayarak yeni mühendislik problemlerini belirlemesini ve çözmesini sağlayacaktır. Mezunları, pratik deneyimi, mükemmel iletişim becerileri ve keskin bir yönetim bilgisi ile seçilen bir alanda uzmanlaşabilecek ya da disiplinler arası alanları kapsayan konulara yönelebileceklerdir.
 
Program, elektrik-elektronik mühendisliğinin temel konularıyla matematik, doğal bilimler, sosyal bilimler ve mühendislik derslerini bir araya getirecek şekilde tasarlanmıştır. Sayısal sistem tasarımı, mikroişlemciler, işaretler ve sistemler, mikroelektronik devreler ve sistemler gibi zorunlu dersler, öğrencilere deneyim kazandıracak laboratuvar dersleriyle desteklenmektedir. Program ayrıca, bilgisayar programlama, elektrik-elektronik mühendisleri için hesaplama , nesneye dayalı programlama gibi bilgisayar konusunda zorunlu dersleri  ve  VLSI tasarımı, algılayıcı ağları, FPGA ile sayısal tasarım, ve sensor ağları gibi seçimli dersleri içermektedir.
 
Program, öğrencilere sağlam kuramsal temel kazandırmak amacıyla; ayrık matematik, olasılık, istatistik, elektromanyetik alanlar, sayısal işaret işleme gibi zorunlu dersleri içermektedir. Bu zorunlu derslere ek olarak, program haberleşme kuramı, saysıal elektronik,  FPGA ile sayısal tasarım, görüntü ve video işleme, bilgisayar ağları, sayısal konuşma işleme, telsiz iletişim, VLSI tasarım, mikrodalga tasarım ve gömülü sistemler gibi çok sayıda seçimli ders sunmaktadır. Elektrik tesisatı projelerinde imza yetkisi  (SMM)  almak isteyen öğrenciler için üç elektrik mühendisliği dersi seçimli ders olarak sunulmaktadır. 
 
Program kişisel ve mesleki etik, iş dünyası, ve yönetim konularının önemini vurgulamaktadır. İkinci ve üçüncü yıllarda yapılan yaz stajları, öğrencilerin bilgisayar mühendisliği uygulamalarıyla tanışmalararını ve mezuniyet sonrasında karşılaşacakları çalışma koşullarını öğrenmeleri açısından önem kazanmaktadır.
 
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Programı, ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) Kriterlerini, ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) Kriterlerini sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Program ayrıca MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) Kriterlerini de sağlamaktadır.
Özellikler
Üniversiteler

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar