Yeni Yüzyıl Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Maltepe Mahallesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
Yayınlanan 29 Mayıs 2017 / 198
Kategori : Üniversite
Tel : 444 50 01
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git

Program Hakkında:

Programın amacı; hastane öncesi acil hizmetlerde hasta ve yaralılara profesyonelce temel ve ileri yaşam desteği verebilen; hasta ve yaralıların esas tedavisi yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde yaşam kurtarıcı ve sakat kalmayı önleyici tıbbi müdahaleleri yapabilen; her türlü sistem travmasını tanıyıp, uygun acil yaklaşımını planlayıp, uygulayabilen; ilk müdahaleleri yapılmış hasta ya da yaralıların ambulansla güvenli bir şekilde hastanelere ulaşmasını sağlayan sağlık teknikeri yetiştirmektir. 

Kontenjanlar: 

İlk ve Acil Yardım Bölümü’nün eğitim dili Türkçe’dir. Örgün ve ikinci öğretim olmak üzere eğitim verilmektedir.İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Örgün ve ikinci öğretim programlarının kontenjanı 50kişidir. 

Kabul ve Kayıt Şartları: 

İlk ve Acil Yardım Programına; 4702 Sayılı Kanun uyarınca Sağlık Meslek Liselerinden sınavsız geçiş yapılabilmektedir. Genel Liselerden mezun olanlar ise YGS-2 puan türü ile başvuru yapabilmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler, programa üniversiteye yaptıkları direkt başvuruların değerlendirilmesi sonucunda kabul edilir. 

Bu programa alınacak öğrencilerin, tam teşekküllü bir hastaneden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (YÖK 233. Madde); kurtarma, taşıma işlerinde yeterli vücut yapısı ve gücüne sahip olmaları; öğretim programı gereği ikinci sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması nedeniyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları gerekir. Bu programa kayıt olacak öğrenciler uygulamalı derslerde mesleğin gerektirdiği üniformayı giymek zorundadır. 

Sınavsız geçiş ve eğitim koşulları: 

İlk ve Acil Yardım Programına Sağlık Meslek Liselerinin aşağıda belirtilen bölümlerinden mezun olan öğrenciler Ortaöğretim Başarı Puanları esas alınarak sınavsız olarak girilebilmektedir. 

* Hemşirelik

* Acil Tıp Teknisyenliği

Verilen Derece: 

Program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında İlk ve Acil Yardım alanında ( 5. Seviye ) Ön Lisans derecesine sahip olunur. Mezun kişi Ambulans ve Acil Bakım Teknikeriünvanını alarak, Sağlık Teknikeri statüsünde görev alır. 

Çalışma Alanları: 

Bu programı başarılı bir şekilde tamamlayarak, program yeterliliklerini sağlayan öğrenciler “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Ön Lisans” derecesine sahip olurlar.Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olması nedeniyle iş bulma olanağı oldukça geniştir. Ülkemizde son yıllarda hastane öncesi sağlık hizmetlerinde yapılan değişiklikler ile program mezunlarının 112 Ambulanslarında Sağlık Teknikeri ünvanı ile iş bulma olanaklarında çok büyük artışlar olmuştur. Mezunların neredeyse tamamının Devlet sektöründe çalışmaya başladığı günümüzde mezunlarımız özel Ambulans şirketlerinde ve özel hastane acil servislerindeki iş olanaklarından da yararlanabilmektedir. 

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri: 

* Yardım ve Afet Yönetimi

* Hemşirelik

* Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi İlk ve Acil Yardım
Kategori : Üniversite
Tel : 444 50 01
E-posta : E-posta Gönder
Website : Websiteye Git
Özellikler
Üniversiteler

Bir cevap yazın

Benzer İlanlar